18 Aralık 2009 Cuma

BLOGLARDA AYNI POSTLARI OKUDUKÇA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ??

READER listemde kayıtlı olan blogları okumaya başladığımda son zamanlarda özellikle dikkati çeken bir biçimde moda giyim ve diğer kişisel günlüklerde hep aynı şeylerin tekrarlandıgını görüyorum.Bir arkadasımız bir konuyu ele alıyor bakıyoruz ki benzer postlar hemen yayınlanmaya başlıyor.Buna kesinlikle taklitçilik demiyorum ama bu kadar ardarda aynı şeylere değinmek aynı DIY projeleri üretmek aynı renklerden anyı stillerden aynı günlerde bahsediyor olmak tesadüfün böylesi demekten başka bir boyut aldı.Kişisel görüşüm elbette birbirinizden feyz alacaksınız ama fark katarak sunacaksınız özgün olması için.Ben kendi adıma hiç hoşlanmıyorum bu işten ve böyle bir hamleyi asla yapmam yapamam kendime de yakıstıramam yanlış anlamayın bunlar kişisel görüşlerim kimseyi karsıma alarak söylemiyorum.Bu tesadüfler ve tevaffuklar zincirinden karşıma çıkan olaylarsa şunlar;

 *Bir blogger arkadasımız Tom Cruise'un kızı Suri'nin ince giysiler ve topuklu ayakkabılar giymesini eleştiriyor veya dikkati çekerken bir bakıyoruz başka bloglarda da aynı şeyleri okumaya başlıyoruz.
 *Bir blogger Rihanna'nın hiç te tarz olmayan saçlarını ballandıra ballandıra anlatırken çok değil 1 saat içinde başka blogda boy boy fotoğrafları post ediliyor.
 *Bir arkadasımız saks mavisi diyor bu renkten birşey üreteceğini söylüyor hemen ardından başka bloglarda favori renkleri ilan ediliyor ve üretimler başlıyor!
 *Bir blogger apoletlere dikkat çekiyor üstüne bir de kendi DIY projesiyle ortaya birşey koyuyor yine çok geçmeden diğer bloglar apoletleri yayınlamaya yada üretmeye başlıyor hem de çok birebir aynı şekilde!Moda bir anda bir yerden patlıyor da ben mi yakalayamıyorum acaba gündemi!
 *Ve fason üretime dönen yaka kolyeler çıkış yolu aynı ama herkes kendinden birşey katıyor çok eleştiremiyorum diğerlerine göre daha farklı şeyler üretilebilir diye heyecanla bekliyorum almak için:)(Aldıklarımı fotoğraflarım bende nasibimi aldım bu akımdan)
 *Birisi LADY GAGA'yı ele alıyor haydaa hemen ardından diğerleri de saçına kılığına dikkati çekiyor!Neredeydiniz bugüne kadar diye soruyorum.
 *Başka blogger Miroslava Duma'ya stilim benzetilir dedi en az 5 blogda 1 gün içinde bu genç bayanın tarzı konusulur oldu.Yine neredeydiniz diyorum !

Daha o kadar çok benzerlikler var ki bloglarda karsımıza cıkan pek tat verdiğini düşünmemeye başladım aynı zaman aralıklarında aynı konuların ele alınmasını.Bana hak verirmisiniz bilmiyorum ama benim gibi düşünenlerin olduğuna çok eminim.Aynı şeyi aynı anda yazmak yerine hiç yazmadan takip etmek benim tercihim yada olaya fark katmak kişiselleştirmek sizi daha farklı kılar diye düşünüyorum:)
Eleştirilerim kişisel değil genel bir değerlendirmeydi gözüme çarpan rahatsız olduğum durumları dile getirmek istedim.Kimseyi kırmak değil maksadım.


7 yorum:

sünter dedi ki...

Sana katiliyorum elbette. Sadece bu yüzden zaman zaman yazacak konu bulamamaktan sikayetciyim. Özellikle güncel konulara asla deginemiyorum. Cünkü daha önca illa bir kac kisi yazmis oluyor:)
Ayni konuyu yazmaktansa yazmis olan insanlara yorumlarimla katilmayi yegliyorum bende.
Öyleki bazen yorumlarim bile post olusturacak kadar uzun olabiliyor:)
Bu yorumda posta dönüsmeden gideyim ben en iyisi.
Sevgiler

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ dedi ki...

Varya o kadar haklısın ki süper bir yazı olmuş bu, dergi gibi blogları sevmiyorum, elbette herkesin çöplüğü ayrı ama içerik basmak bu kadar mı zor :)

€s®ac@ dedi ki...

Sünter Teyze; moda blogları copy-paste bloglara dönecek az kaldı

Edacık;siz bu konuda sanırım daha dertlisiniz ben okur ve takipçi olarak fikrimi rahatsızlığımı beyan ettim ama özgün olanlar biliniyor seviliyor merakla takip ediliyorlar;)

Betul dedi ki...

cok guzel tespit verdigin orneklerin cogu bnm de farkettigim seylerdi, kim ne yaparsa yapsin okuyucularin gozunden de kacmiyor

my makeup story dedi ki...

çok ama çok doğru.. bende önce birkaç postumda modadan bahsetmiştim ama gördümki aynı resimleri kullananlarda var. zaten sonra sadece kendi düşüncelerim ve yaptıklarımla ilgili şeylerden bahsetmeye başladım.. sana gerçekten katılıyorum..

Adsız dedi ki...

Esracım,biliyorsun blogumu ilk açtığım zaman ne gibi sorunlarla karşılaştığımı.Benden aylar yıllar önce blog yazmaya başlamış birinin ben nelerden bahsediyorsam ertesi gün aynı şeylere biraz değiştirilmiş havası vererek blogunda nasıl yer verdiğini.
Sonrasında benim haberlerimi olduğu gibi fotolar yorumlar dahil kullanan mı dersin...

Sorunlar yaşadım ben de,hatta kısa bir süre hiç yazmadım.Bir ara sık sık takip ettiğim sitelerden beğendiğim kombinleri koydum baktım ki ya benden önce ya da benden sonra biri değinmiş.Çok fazla blog takip etmeye çalışıyorum aynı haberlere yer vermeyeyim diye ama hepsini sıkı takip etmek benim için mümkün değil.

Ufak tefek benzerlikler, kaynak sınırlılığı nedeniyle olabilir bunlar,moda üzerine haber yapmaya çalışan kişilerin bloglarında.Ben de elimden geldiğince özgün olmaya çalışıyorum.Burada da bir arkadaşın dediği gibi haber bulmakta zorlanıyorum kimi zaman,özellikle de yeni sezon açılmamışsa mesela.Yalnız benim bunları yaşamama en önemli sebep blogumu sadece haber vermek ve görüş beyan etmek üzerine kurmam. Yani kendi giydiklerime yer vermiyorum.Bunu yapan arkadaşlara saygı duyuyorum ama ben tercih etmiyorum,tercih etmemem konusunda burada bir yığın sebep sayabilirim.Ama şunu söylemeliyim bir şeyle üreten,kesip biçen,diken arkadaşların bloguna fazlasıyla saygım var,onları zevkle takip ediyorum.

İşte böyle...Blogunda gezerken ben de birkaç cümle sarf edeyim dedim ama neredeyse kitap girişi gibi oldu :)

€s®ac@ dedi ki...

canım senin yasadıgın şanssızlıga bizzat ben şahidim ilk kuruldugun zamanlarda hep takip ediyordum seni ve bu kız farkedilecek diyordum öyle de oldu :) işte esas söylemek istediklerim sen ve bazı blogcuların bu duruma düşürülmüş olması yazdıklarınızın aynen bir çıkış yolu görülüerek üretkenlikten uzak benzer sıkıcı postların basılması mesele bundan rahatsız olmadan aynı şeyleri ürekli yapmak